Novinky

24. júla 2009 sa nám narodilo 9 zdravých šteniatok.
5 psíkov a 4 fenky. Foto v galérii a našich odchovoch

Kontakt

Erika Marcová

Textilná 817
90801 Kúty

mail: arcticstorm@centrum.sk
tel. +421 905 309 245

Doma Novinky Naši psi Naše chovy Galéria
 

Aljašský malamut

Určenie: saňový pes

Klasifikácia: Skupina 5 – špice a primitívne plemená
Podskupina 1 – severskí saňoví psy

Celkový vzhľad: Aljašský malamut je jedným z najstarších severských saňových psov. Je to silný a mohutne stavaný pes s hlbokým hrudníkom a silným, dobre osvaleným telom. Malamut pevne stojí na tlapách a jeho postoj budí dojem veľkej aktivity, držanie tela je hrdé, hlava vztýčená a oči hľadia zvedavo s ostražitým záujmom. Hlava je široká. Uši sú trojuholníkového tvaru a pri vzbudenej pozornosti vzpriamené. Tlama je mohutná, od koreňa k ňufáku sa iba ľahko zužuje. Tlama nie je zdvihnutá ani dlhá, ani príliš skrátená. Srsť je hustá s tvrdou krycou srsťou dostatočnej dĺžky, ktorá dobre prekrýva hustú podsadu. Malamuti sú rôznych farieb. Znaky na tvárovej časti hlavy sú rozlišovacím znakom jedincov. Skladajú sa z kapucne na hlave, tvárová časť je celá biela alebo so znakmi s pruhom či maskou. Chvosť je dobre osrstený, nesený nad chrbtom a pripomína vlajúce pero. Malamut musím mať silnú kostru s pevnými končatinami, dobrým pohybom, hlbokým hrudníkom a silnými plecami. Musí mať všetky fyzické vlastnosti pre veľký výkon. Pohyb musí bať plynulý, vyvážený, neúnavný a celkom účelový. Nie je určený ako závodný saňový pes pre súťaže v rýchlostných závodoch. Malamut je ideálne stavaný na to, aby podával silný a vytrvalý výkon preto všetky znaky tohto plemena vrátane povahových vlastností musia zodpovedať tomuto účelu.
Akékoľvek odchýlky odporujúce uvedenému účelu sa považujú za vážnu vadu.

Dôležité proporcie: Hĺbka hrudníka zodpovedá zhruba polovici kohútikovej výšky psa, najhlbšie miesto hrudníka sa nachádza hneď za hrudnými končatinami. Dĺžka trupu od ramena po vrchol kosti sedacej presahuje kohútikovu výšku psa.

Správanie/ Temperament: Aljašský malamut je láskavý, priateľský pes, nie je psom jedného pána. Je verným, oddaným spoločníkom, na výzvu hravým, ale všeobecne v dospelosti pozoruhodný svojou dôstojnosťou.

Hlava: Hlava je široká a hlboká, je harmonických tvarov a elegantná, nie hrubá, ale v správnom pomere k veľkosti psa. Výraz je jemný a zreteľne vyjadruje láskavosť a priateľskosť psa.

Lebková oblasť:
Lebka: široká a stredne klenutá medzi ušami, smerom k očiam trochu plochejšia a užšia. Medzi očami je naznačená čelná ryha. Spojením hornej línie lebky a hornej línie chrbta nosa tvorí mierny stop.

Tvárová oblasť:
Nos: Pri všetkých farbách srsti (s výnimkou červenej) sú ňufák, okraje pyskov a okraje očných viečok pigmentované čierne. Hnedo sú pigmentované pri červených psoch. Svetlejšie sfarbenie ňufáku („snežný nos“) je prijateľné
Tlama: je široká a mohutná, v dobrom pomere s veľkosťou lebky, od koreňa tlamy po ňufák sa zľahka zužuje čo do šírky i hĺbky
Pysky: presne priliehajú
Horná a dolná čeľusť: široká s veľkými zubami. Rezáky v nožnicovitom skuse. Predkus alebo podkus je vadou.
Líce: mierne ploché
Oči: šikmo posadené v lebke. Oči sú hnedé, mandľového tvaru a stredne veľké. Modré oči sú diskvalifikujúcou vadou
Uši: stredne veľké, ale vzhľadom k veľkosti hlavy malé. Uši sú trojuholníkového tvaru, s mierne zaoblenými špičkami. Sú nasadené široko na vonkajšej strane lebky, v rovnakej výške s horným okrajom oka. Ak sú vzpriamené pôsobia dojem akoby odstávali od hlavy. Vztýčené uši ukazujú mierne smerom vpred, ale pri práci bývajú niekedy zložené k lebke. Vysoko nasadené uši sú vadou.

Telo: Kompaktne stavané, ale nie príliš krátke. Telo nesmie byť prehnane ťažké a kosti musia byť v dobrom pomere k veľkosti.

Chrbát: rovný a dozadu mierne klesajúci
Bedrá: pevné a dobre osvalené. Dlhé bedrá oslabujúce hornú líniu sú vadou.
Hrudník: dobre vyvinutý
Chvost: Stredne nasadený a v základni plynulo naväzuje na líniu chrbtice. Pokiaľ pes nepracuje, je chvost nesený nad chrbtom. Chvost však nie je zatočený, ani zakútený proti chrbtu, nie je ani huňatý ako líščí chvost. Chvost malamuta je dobre osrstený a vzhľadom pripomína vlajúce pero.

Údy:
Predná línia: Hrudné končatiny silných kostí a dobre osvalené, pri pohľade z predu až k nadprstiu rovné.
Plece: stredne skolené
Nadprstie: krátke a silné. Pri pohľade zo strany sklonené.

Zadná línia: Zadné končatiny sú silné. Pri pohľade zo zadu sú panvové končatiny v postoji i v pohybe rovnobežné s pohybom hrudných končatín, nie sú ani príliš úzke, ani príliš široko postavené.
Stehná: mohutne osvalené.
Kolenný kĺb: primerane uhlený

Tlapa: Tlapy sú podobné snežniciciam, hlboké a uzatvorené, s pevnými vankúšikmi tliap, vďaka ktorým vyzerajú tlapy pevné a kompaktné. Tlapy sú veľké, prsty tesne priliehajú a sú dobre klenuté. Medzi prstami rastie ochranná srsť. Tlapy sú silné a tvrdé, drápy krátke a silné

Chôdza/ Pohyb: Krok malamuta je vytrvalý, vyvážený a plný sily. Na voju veľkosť a stavbu tela je veľmi čulý. Pri pohľade zo stany vykazujú panvové končatiny silný posun, ktorý sa prenáša dobre osvalenými bedrami k hrudným končatinám. Horné končatiny získavajú silný impulz zozadu, ktorý prenášajú do plynulého dlhého kroku. Pri pohľade zpredu alebo zozadu sa končatiny pohybujú v priamke, nie príliš tesne , ani príliš ďaleko od stredovej línie. Pri rýchlom kluse majú končatiny tendenciu pohybovať sa bližšie k osi tela. Krívanie alebo akýkoľvek krok, ktorý nie je dokonale účelný a neúnavný, sa postihuje.

Osrstenie:
Srsť: malamut má silnú kryciu srsť. Nikdy nesmie byť dlhá, ani mäkká. Podsada je hustá, dlhá jeden až dva palce, mastná a vlnitá. Dĺžka krycej srsti i podsady sa mení. Srsť je pomerne krátka až stredne krátka na bokoch, jej dĺžka rastie na pleciach a krku, na zadnej strane chrbta, na zadnej strane stehien a na chvoste. V letných mesiacoch mávajú malamuti srsť obvykle kratšiu a menej hustú. Malamuti sa predvádzajú s prirodzeme upravenou srsťou. Trimovanie nie je prípustné, s výnimkou úpravy tliap tak, aby vynikol ich prirodzený tvar.
Farba: Obvyklé farby sú počnúc svetlo šedou cez stredné odtiene šedej až po čiernu, sobolia a odtiene sobolej až po červenú. Farebné kombinácie sú prijateľné v podstate na okrajových častiach tela. Jediná celistvá farba je celá biela. Biela je vždy prevažujúcou farbou na spodnej strane trupu, častiach končatín, tlapách a časti znakov na tvári. Na prednej strane hlavy lysina, golier alebo škvrny na šiji sú atraktívne a prijateľné. Malamut má plášť a škvrny rozkladajúce sa po trupe alebo nerovnomerné škvrny sú nežiadúce.

Veľkosť/ Váha: Jedinci tohto plemena dorastajú veľkosti v určitom rozsahu Požadovaná ideálna veľkosť je:
Psy: kohútikova výška 63,5 cm a 38 kg
Feny: kohútikova výška 58,5 cm a 34 kg

Hodnotenie veľkosti by však nemalo prevažovať nad celkovým hodnotením typu, správnych proporcií, pohybu a ostatných funkčných znakov. Ak sú posudzovaní zhodní psy čo sa týka typu, proporcií a pohybu, dá sa prednosť psovi, ktorý sa najviac blíži k ideálnej veľkosti

Dôležitý súhrn: Pri posudzovaní aljašského malamuta sa kladie najväčší dôraz na jeho funkčnosť ako saňového psa pri preprave hmotných nákladov v vrktických pomienkach. Stupeň penalizácie vád psa musí byť v priamej úmere s veľkosťou odchýlky od popisu ideálneho malamuta a v priamej úmere s tým, ako daná vada skutočne nepriaznivo ovplyvňuje funkčnosť a pracovný výkon psa. Končatiny malamuta musia vykazovať mimoriadnu silu pri pohybe vpred. Akúkoľvek krehkosť či ochabnutosť hrudných či panvových končatín, tliap v postoji či v pohybe je potrebné hodnotiť ako vážnu vadu. Za takúto vadu sa považuje akákoľvek odchýlka od ideálneho postavenia končatín, kravský postoj, nesprávne postavené nadprstie, strmé plece, nedostatočné uhlenie, akokoľvek nevyvážený, nedostatočne výdatný a plynulý krok, príliš vysoké končatiny, plytký hrudník.